Upchaté wc, keď neodteká drez, vaňa, umývadlo, alebo sprcha.

Aby odpadová voda odtekala bez problémov je potrebné dodržiavať nasledujúce rady :

V prvom rade je prevencia pred upchatím potrubia. Je treba zvážiť čo spláchneme do záchodu okrem bežne vykonávaných potrieb ...

Zbytočne nesplachovať veľké množstvá toaletného papieru napr. v spojení s vlasmi, usadeninami zo sifónov atď.

Vyvarovať sa splachovaniu vlhčených utierok, tie sa totiž nerozložia, ako toaletný papier a sú veľmi húževnaté! Dokážu upchať wc veľmi rýchlo.

To isté platí pre odličovacie obrúsky a tampóny a samozrejme vložky. 

Použite odpadkový kôš na zlikvidovanie tohto odpadu.

Pri splachovaní "veľkej potreby" nepoužívajme úsporné splachovanie nakoľko tie 3. litre vody, ktoré sa uvolnia pri úspornom splachovaní nepokryjú dostatočné spláchnutie do potrubia a po čase sa na najexponovanejších  miestach ( kolená odbočky potrubia) začnú usádzať nečistoty, až sa potrubie postupne upchá.

Ak býva častejšie problém s upchávaním je dobré spláchnuť aj dva razy po sebe, poprípade pred spláchnutím pustiť vodu v umývadle, alebo vo vani a následne spláchnuť.

Sprchový kút, umývadlo, alebo vaňu  je dobré aspoň raz za týždeň prečistiť vytiahnutím vlasov prichytených na sitku zátkového uzáveru.  

Kuchynský drez sa zvykne dosť často upchávať zvyškami jedla, vodným kameňom a mastnotou, preto je dobré  pred umývaním panvíc vyliať olej do prázdnej fľaše napr. po uhorkách a panvicu následne vytrieť papierovou utierkou a až potom ju umyť. Zvyšky jedla sa pokúste zachytiť v sitku odtoku a ten vysypať do koša. Ani vylievanie usadenín mletej kávy tiež nie je vhodné. Kuchynské riady doporučujem umývať vodou, ktorá má teplotu aspoň 45 stupňov Celzia, aby sa mastnota z riadov neusádzala v potrubí. Preventívne môžme drez raz za týždeň zaliať asi 5. litrami vriacej vody, do ktorej  pridáme asi 250 gramov soli a asi 200 ml. octu. Takto sa zo stien odpadových trubiek uvolnia usadeniny a voda bude odtekať, tak ako má.